Interjú Helmmel, a hazai Középfölde világ „Celebrimborjával”
Az idei Budapest Comic Con forgatagában találkoztunk Helmmel, A Gyűrűk Ura világ hazai képzőművészeti alkotójával, aki saját kezűleg készít lenyűgöző diorámákat, replikákat és tárgyakat Tolkien világából. Az interjúban mesélt arról, hogyan lett a rohani kultúra rajongója, mi inspirálja legnehezebb alkotásai során, és miért tartja fontosnak, hogy a kreativitást jótékony célokra is felhasználja.

Aerons: Az első kérdésem: kérlek az olvasóknak meséld el, mi vitt rá téged erre az alkotói útra, és mikor gondoltad úgy, hogy ezzel kell foglalkoznod?
Helm: Az első dolog, amit készítettem, az egy Gandalf-bot volt. Amit azért csináltam, mert nem volt pénzem egy eredetire. Később más dolgokat is elkészítettem, amelyeket aztán megmutattam barátoknak, feltöltöttem különböző rajongói csoportokba, és végül egy baráti társaság biztatására elkezdtem komolyabban foglalkozni ezzel az egésszel és végül létrehoztam Helm oldalát. Igazából az egész egy Gandalf-bot hibája, azzal kezdődött minden.
Aerons: Mióta vagy A Gyűrűk Ura-rajongó? Miért pont A Gyűrűk Ura? Mi a kapcsolódási pontod?
Helm: Fiatalkoromban olvastam először A hobbitot. Tizenkét éves voltam, amikor a helyi könyvtáros néni a kezembe nyomta, mondván, hogy szerinte ez tetszene nekem. Aztán elkezdtem olvasni A Gyűrűk Urát, és pont akkor jöttek ki a filmek, amikor azokat bújtam. A filmek, a hibáik ellenére szerintem nagyon látványos és gyönyörű alkotások. Az egész világa rögtön beszippantott, és mindig is szerettem volna, vagy inkább szerettem alkotni valamit, ami hozzá kapcsolódik. Tolkien szerintem fantasztikus író, nagyon jól felépítette Középfölde mitológiáját és világát. Illetve rengeteget lehet tanulni az írásaiból, és bár sokan elavultnak tartják, számomra kortalan.
Aerons: És honnan jött a Helm név? Ugye ő Rohan egyik királya volt, akiről a Helm-szurdoka kapta a nevét, illetve a tavaly decemberben bemutatott A rohírok háborúja című animációs film egyik központi szereplője is volt. Miért pont ez az alkotói neved? Ugyanis, ha megnézzük Tolkien világát, jó pár híres képzőművészeti alkotó tűnik fel benne, ott van például Celebrimbor, a gyűrűk készítője, vagy akár Szauron maga is. Miért pont Helm?
Helm: Szerintem Fëanor vagy Celebrimbor nagyon haragudna, ha az ő nevüket használnám. Egyébként évekkel ezelőtt még cikkeket írtunk egy baráti társasággal a Lord of the Rings Magyarország oldalára, és ott mindenkinek volt egy írói álneve. Nekem mindig is nagyon tetszett a rohírok kultúrája, így ott kezdtem el elsőnek használni Helm nevet, és rajtam maradt. Egyszerű, hangzatos, könnyen megjegyezhető, ezért maradtam ennél a névnél.

Aerons: Miért pont a rohani nép a kedvenced?
Helm: Nagyon szeretem a lovakat. A nagyapám annak idején lovaskiképző volt a seregben, ő képezte ki a huszárhadosztályok lovait, és tőle jött ez a lószeretet. Amúgy nem lovagolok, de a lovak iránti rajongásom mi napig megmaradt. Szerintem bár Tolkien nem a magyar lovaskultúráról mintázta a rohírokat, mégis van bennük valami magyaros beütés, ahogy a lovaikkal bánnak és élnek. Emiatt közelebb érzem őket magamhoz, mint mondjuk a gondoriakat.
Arons: A munkáidra visszatérve: mi volt eddig a legnehezebb alkotás, amit el kellett készítened?
Helm: A Palantír. Technikai kihívás volt, amire egyáltalán nem voltam felkészülve. Mivel a végzettségem nem műszerész, forrasztani is saját magamtól tanultam meg, ezért borzasztó kihívás volt, hogy meg tudjam valósítani azt, amit a fejemben elképzeltem. Így egyértelműen a Palantír volt a legnehezebb.

Aerons: Honnan jönnek az ötletek, hogy mikor mit készítesz?
Helm: Ez nagyon ad hoc jellegű. Attól függ, milyen hangulatban vagyok. Néha egy-egy cikket olvasok, és azokból jön az ihlet. Az oldalamat követők sokszor meglepődnek, hogy mennyi minden készül egyszerre. Gyakran négy, öt dolgot is csinálok párhuzamosan, mindig bizonyos munkafolyamatokat. Igyekszem olyan alkotásokat készíteni, amelyeken keresztül egyszerre jeleníthetem meg a filmek, illetve a könyvek világát, hogy az embereket ez által a könyvek felé is tereljem egy kicsit. De tényleg, legtöbbször az adott hangulat vagy egy inger, élmény indítja el az új projektet.
Aerons: Ha jól tudom, soha nem csinálsz kétszer teljesen ugyanolyat. Ha hasonló is a tematika, mindig van eltérés.
Helm: Így van. Készítettem már öt-hat hobbit-házat, Zsáklakot, de mindegyik más. Egyforma dolgot nem készítek. Egyedül azt lehet mindegyikre mondani, hogy Zsáklak, de mindegyik másképp néz ki. Pont ezért, mert a hétköznapi munkám elég unalmas és monoton, a sorozatgyártás megölné a kreativitásomat.
Aerons: Az tényleg megtörtént, hogy az alkotásaidról készült képeket lementették, és külföldön árulták hamisan?
Helm: Igen, mai napig fenn van például az Etsy-n. Egy francia fiatalember a Szauron-munkámat kezdte el árulni, mintha ő készítette volna. Elég érdekes volt a szituáció, mivel magyar nyelvű könyvek szerepelnek a képen. Sajnos ezzel nem lehet mit kezdeni, érdemi lépés nem történt a külföldi oldal részéről. Ha valaki az ötletemet, a könyvből „kitörő” diorámát tovább viszi a saját világába, az nem zavar, sőt inspiráló. De ha valaki ugyanazt próbálja megcsinálni, azt hazudni, hogy az az övé, az már unalmas és etikátlan., a véleményem szerint.

Aerons: Külföldi alkotóktól szoktál inspirálódni?
Helm: Vannak cosplayerek és dioráma-készítők, akiket követek, de inkább technikai szemmel nézem őket: mit hogyan csinálnak, milyen újításokat alkalmaznak. Az ötleteket viszont igyekszem mindig saját kútfőből meríteni.
Aerons: Ha jól tudom, a Weta Workshopnál is felfigyeltek rád, akik A Gyűrűk Ura filmeken dolgoztak. Mesélnél erről, kérlek?
Helm: Egy külföldi Facebook-gyűjtőcsoportba feltöltöttem pár munkámat, mint később kiderült a Weta egyik designere, Daniel Falconer is a tagja volt. Meglátta az általam készített Durin kapuját, és rám írt, hogy gratulálni szeretne hozzá. Azóta többször is beszélgettünk, például mikor a Palantír készítettem. Mondta, hogy többen is látták a Weta-nál a munkáimat, ami hatalmas megtiszteltetés volt a számomra, bár mivel ők Új-Zélandon vannak, én meg Magyarországon, a közvetlen együttműködés nem tud megvalósulni.
Aerons: Ez óriási elismerés, gratulálok hozzá. Magyarországon van rajtad kívül más, aki ilyen tematikusan foglalkozik Tolkien világával?
Helm: Konkrétan ilyen tematikusságban nem nagyon. Vannak nagyon jó képzőművészek, cosplayerek, például A Gyűrűk Ura Cosplay Klub vezetője, Zsikla Gergely, akit fantasztikus alkotónak tartok. Vagy Őr Tibor, aki inkább a filmes, Marvel-vonalon mozog, illetve Polacsek Larion szobrászművész, aki gyönyörű munkákat készít. Sok tehetséges ember van itthon is, csak ennek nincs akkora kultúrája, mint külföldön.

Aerons: Mekkora kereslet van a munkáidra?
Helm: Sok. Több, mint elsőnek hittem. De! Én nem árulom az alkotásaimat rendszeresen. Nagyon ritkán adok el egy-egy darabot, akkor is leginkább jótékonysági aukciókon. Például a Máltai Szeretetszolgálatot támogatom, idén lesz a negyedik év, hogy licitre bocsátok egy-két munkámat, és a teljes összeget nekik utalom. Tavaly százötven családnak tudtunk így segíteni, karácsony előtt élelmiszercsomagokkal. Idén a Csoda Csoport Alapítvány keresett meg, és egy hölgy ajánlotta fel A Gyűrűk Ura- és A hobbit-könyveit, amelyeket átalakítottam, és végül az aukción összesen 300 ezer forint gyűlt össze általuk, amit egy Down-kóros testvérpárnak és egy nagyon beteg kisfiúnak jutattunk el. Ilyenkor mozdul meg igazán az emberek szíve.
Aerons: Ez gyönyörű példa arra, hogyan lehet a képzőművészeten keresztül jót tenni. Hogyan kerültél kapcsolatba a Comic Con rendezvényekkel?
Helm: A Cosplay Klub vezetője, Gergő figyelte a munkáimat, és mivel nagyon tetszettek neki, megkeresett, hogy lenne-e kedvem kimenni egy rendezvényre. Azóta nagyon jó barátság alakult ki köztünk, közös projekteken dolgozunk, inspiráljuk és segítjük egymást. Most már bármelyik rendezvényre velük tartok, ahova ők is mennek.
Aerons: Ha jól tudom, néha kikacsintasz más világokba is, nem csak A Gyűrűk Urához kapcsolódó dolgokat készítesz.
Helm: Igen, szeretek mást is. Készítettem már God of War témájú PS5 koncepciót, Star Wars-tárgyakat, vagy például a Mennyei Királyság című filmből a leprás király maszkját, illetve Gladiátorból Maximus sisakját. Ezek a filmek gyerekkorom meghatározó alkotásai voltak, így boldogon elkészítem a hozzájuk kapcsolódó tárgyakat.
Aerons: Úgy hallottuk, YouTube-csatornát is indítasz.
Helm: Igen, szeretnék. Maga a csatorna már létezik is, csak még nincs közzétéve. Jelenleg eszközbeszerzés alatt vagyok, mert nem akarom középkategóriás telefonnal felvenni. Nem TikTok-minőséget szeretnék, hanem igényes, jó minőségű videókat. Az lenne a cél, hogy bemutassam, hogyan lehet „Helmmé” válni: hogyan találok ki valamit, hogyan készítek követ, fát, épületet, figurát, hogyan festek, és hogyan rakom össze mindezt egy koncepcióvá. Szeretném megmutatni, hogy ez nem ördögtől való dolog. Bárki képes rá, aki végig járja azt az utat, amit én. És ezt emberi, közérthető nyelven akarom átadni, nem akadémikus stílusban, hanem laza, vidám hangulatban – hiszen nem űrkutatásról van szó, hanem diorámakészítésről.
Aerons: Várjuk szeretettel a tutorial videókat, és reméljük, minél hamarabb elindulnak!
Helm: Köszönöm szépen! Nagyon köszönöm az interjút.